O miodzie

Pszczoły charakteryzują się wiernością kwiatową, czyli oblatywaniem kwiatów jednej rośliny.  Jest to przydatne dla roślin, gdyż pozwala na skuteczniejsze zapylanie, ale również dla ludzi bo pozwala dostarczać na nasze stoły miody odmianowe.

Poniżej postaram się umieścić informacje o właściwościach odmian miodów które pozyskujemy od naszych pszczół. Jednocześnie  powinni Państwo wiedzieć że miód to przede wszystkim doskonały produkt spożywczy. Jego właściwości lecznicze są istotnym, lecz tylko bonusem.

Bardzo ważną, a często pomijaną sprawą jest właściwe podawanie miodu. Jeśli ogrzejemy go do temperatury powyżej 40°C to otrzymamy bardzo drogi cukier, dlatego jeśli zależy nam na właściwościach miodu to najlepiej rozpuścić go w letniej wodzie, a do herbaty dodawać dopiero po jej przestygnięciu. Podobnie ma się rzecz przy dekrystalizacji.  Należy do tego celu użyć naczynia wypełnionego wodą o temperaturze 35-40°C i umieścić w nim słoik z miodem.

Miód Lipowy – Jest to miód niesamowicie aromatyczny, o łagodnym lecz wyraźnym smaku. Jako patoka ma kolor słonecznie zółty, krystalizuje się na kolor jasnożółty. Działa lekko napotnie i wykrztuśnie, warto go stosować przy leczeniu przeziębień, grypy czy infekcji górnych dróg  oddechowych.

Miód Akacjowy – W zasadzie miód z robinii akacjowej, chyba najdelikatniejszy z polskich miodów. Smak bardzo subtelny chociaż bardzo słodki, kolor jasno słomkowy, zapach zbliżony do kwiatów robinii. Jest to idealny miód dla ludzi którzy wolą płynny miód (patokę) gdyż ze względy na skład krystalizuje się bardzo długo (do 2 lat!). Zalecany przy kłopotach z układem pokarmowym, leczeniu wrzodów etc.

Miód Rzepakowy – Niewiele osób poza pszczelarzami ma okazję podziwiać ten miód w formie płynnej gdyż krystalizuje na biało w ciągu kilku dni. Patoka ma kolor jasnożółty. Stosuje się w chorobach serca i układu krwionośnego, ale także śledziony i wątroby. Jest idealny do regeneracji organizmu po chorobie czy dużym wysiłku ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnych cukrów prostych.